Cushingův syndrom

Cushingův syndrom – hyperadrenokorticismus – je nejčastější hormonální onemocnění starších psů především malých plemen.

Jeho příčinou je zvýšené vylučování hormonů – tzv. glukokortikoidů, nebo jejich dlouhodobé podávání při léčbě jiných onemocnění, např. alergií. Glukokortikoidy jsou produkovány malou párovou žlázou s vnitřní sekrecí – nadledvinkou. Tyto hormony jsou velmi důležité při zpracování tělních cukrů, tuků a bílkovin, mají vliv na imunitní reakce organismu a na mnoho dalších složitých tělních pochodů.Jejich nadbytek způsobuje výrazné poškození všech těchto funkcí, což vede k postupnému zhoršování celkového zdravotního stavu zvířete až k možnému úhynu.

Důvodem zvýšené produkce hormonů je narušená funkce části centrální nervové soustavy – hypofýzy, která řídí činnost nadledvinek nebo jejich nádorové bujení.

Onemocnění má mnoho klinických příznaků, z nichž nejdůležitější jsou zvýšené pití a vylučování moči, zvětšování břicha,  dále velmi typické kožní změny, při nichž dochází ke ztrátě srsti na většině tělního povrchu kromě hlavy, končetin a ocasu. Pes je letargický, neochotný chodit ven a snižuje se jeho zájem o okolí.

Při diagnostice se nejdříve provádí kompletní vyšetření krve, v němž se projeví typické odchylky. Dále je nutné provést podrobnější krevní testy, které tuto chorobu potvrdí.

Při terapii máme několik možností, ale pro jejich složitost se zmíním jen o  těch nejdůležitějších.

Chirurgické odstranění změněných nadledvinek v ČR provádí pouze několik specializovaných pracovišť a je velmi finančně náročné. Používáme většinou tzv. konzervativní terapii, při níž je pacientovi podáván lék s tzv.cytostatickým účinkem, který ničí zbytnělou tkáň nadledvinek a tím pomáhá snižovat hladinu jimi produkovaných hormonů. Tento lék může mít u některých pacientů bohužel nežádoucí vedlejší účinky – zvracení, nechutenství, slabost. Efekt léčby ale bývá velmi výrazný.

Během terapie, která je většinou celoživotní, je nutné pravidelně kontrolovat funkce jater a ledvin a také hlídat hladinu cukru v krvi.

Obecně lze říci, že úspěšná léčba Cushingova syndromu vyžaduje úzkou spolupráci veterinárního lékaře a majitele.

 

zdroj: MVDr. Michaela Riedlová           www.vaseveterina.cz